Росія звела один з найбільших заводів дронів за участі Китаю – ЗМІ

Росія звела один з найбільших заводів дронів за участі Китаю - ЗМІ

За допомогою китайських партнерів і постачань в Хабаровську був побудований завод, який став одним з основних постачальників безпілотників для операцій російської армії на частково окупованій Херсонщині.

Попри офіційні заяви Пекіна про відсутність військових постачань до Росії, розслідування агентства Bloomberg свідчить про інше. Документи у розпорядженні журналістів підтвердили, що Росія за участі китайських партнерів збудувала завод безпілотників у Хабаровську. Підприємство стало одним з основних постачальників дронів для операцій у частково окупованій Херсонській області.

Завод належить компанії РФ Аэрохит, яка отримує державне фінансування. У 2025 році вона планує довести випуск до 10 000 дронів на місяць і розширювати виробництво складнішими моделями.

У Хабаровську виробляються дрони Велес, які, за словами компанії, “дозволяють оперативно спостерігати за територією” і здійснювати радіоелектронну розвідку. Компанія акцентує, що конструкція має простір для додаткової електроніки, на відміну від типових FPV-дронів на китайських рамах. Один з березневих контрактів передбачав продаж 100 таких дронів за 8 млн рублів.

Документи за період із кінця 2022-го по червень 2025 року свідчать, що Росія системно закуповувала китайські компоненти через компанії-посередники з інших галузей – авіаційного харчування, агроперевезень тощо.

У листі від 16 червня 2025 року Аэрохит звернулася до Міноборони РФ з проханням про фінансування локалізації виробництва дрона Autel EVO Max 4T, який створила китайська компанія Autel Robotics. Своєю чергою, у компанії заявили, що з лютого 2022 року припинили всі постачання в Росію і не знають про цей проєкт.

Втім, у листі вказано, що Аэрохит співпрацює з інженерами Autel із початку 2023 року. Через санкції США (червень 2024 року) та Великої Британії (листопад 2024) зв’язки були призупинені, але з кінця 2024 року відновлені. Вже з травня 2025 року тривають переговори про локалізацію виробництва.

Autel EVO Max 4T, за словами компанії, має завадостійкий радіомодуль і пристосований до бойових умов. Планована вартість становить 650 000 рублів за одиницю. Запланований обсяг – до 30 000 дронів на рік.

Завдяки нарощуванню виробництва дронів, Росія в 2025 році різко збільшила інтенсивність атак: під час одного з нальотів було задіяно понад 500 дронів. Зокрема, активно використовуються апарати на опто-волокні, стійкі до засобів РЕБ. Застосування таких дронів дозволило росіянам витіснити українські війська з Курської області, перерізавши лінії постачання.

Після того, як у 2023 році влада Китаю посилила експортні обмеження на безпілотники, одні місцеві компанії припинили співпрацю з російськими партнерами, а інші, навпаки, активізували її. Про це свідчать документи, що опинилися у розпорядженні Bloomberg.

Ще восени 2022 року компанія Комакс (належить колишньому співробітнику КДБ Константину Басюку) розпочала переговори зі спеціальною економічною зоною у Харбіні та з аеропортом Хабаровська щодо будівництва складу зі спеціальними податковими та митними умовами для спрощення імпорту, а також щодо налагодження поблизу виробництва безпілотників із використанням китайських деталей і технологій. Згодом до співпраці було залучено Харбінський політехнічний університет, який активно співпрацює з китайською армією (за що й потрапив до санкційного списку США). Ідею створення спільного підприємства підтримав як пріоритетну Юрій Трутнєв – представник глави РФ у Далекосхідному федеральному окрузі.

Невдовзі після цього, у середині 2023 року, в Хабаровську була зареєстрована компанія Аэрохит (контролюється Комакс), а уряд Росії, як зазначається в одному з документів, зобов’язав щотижня звітувати про хід реалізації проєкту. Хоча харбінські організації вийшли з проєкту в червні того ж року, їхнє місце зайняла приватна компанія Shenzhen Huasheng Industry. У підписаному з нею контракті містилися ті самі умови, яких до цього дотримувалася російська сторона.

Станом на вересень 2023 року лінія з виробництва дронів Велес вже працювала, випускаючи приблизно 200-300 апаратів на місяць і швидко нарощуючи обсяги. У 2024 році США ввели санкції проти Shenzhen Huasheng за постачання компонентів для дронів компанії Аэрохит.

У розпорядженні Bloomberg є кілька документів про постачання Велесів на фронт або замовлення з боку Міністерства оборони РФ у 2024 році.

Раніше Китай заявив, що не може дозволити поразки Росії у війні проти України через побоювання, що увага США переміститься на Пекін. Тоді як в ЄС закликали Китай припинити підтримку війни РФ проти України.

Рютте озвучив ймовірний план Пекіна і Москви

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *